Ek İş içeriğine geri dön

Reishi Mantari

Kırmızı Reishi Faydaları, Kırmızı Reishi Mantarı, Kırmızı Reishi Mantarı Çayı, Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları, Reishi Mantar, Reishi Mantarı, Reishi Mantarı,Reishi Mantarının Yan Etkileri Var mı?

reishimanReishi Mantarı Kırmızı Reishi Mantarı hakkında tüm dünyada birçok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalara göre; Kırmızı Resihi Mantarı Ekstrakt, hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile genetik, bulaşıcı ve yaşlanmaya bağlı gelişebilen birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.

Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kalp krizi ve spazmı, damarlarda tıkanma, felç gibi risklerin önlenmesinde etkilidir. Kanser riskine karşı koruyucu etkileri vardır. Kanser yönünden risk grubunda olan kişilerin (ailesinde kanser vakası olan, yoğun stres altında veya yoğun hava kirliliği ortamında çalışan, işi gereği radyasyon ve/veya kimyasallara maruz kalan) özellikle kullanması önerilir. Vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırır.

Kandaki oksijen miktarının artmasına ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle cilde gelen oksijen ve besin miktarında yükselme ve cilt üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenebiliyor. Sürekli kullanımda stres seviyesinde azalma ve uyku düzeninde düzelme görülür. Hücre yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etki gösterir. Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Reishi Japoncada ( ölümsüzlük ) anlamına geliyor. Hastalıklardan uzak, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek ve her yaşta genç kalabilmek için Kırmızı Reishi mantarını siz de koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

Bilimsel araştırmalar, Kırmızı Reishi kullanımının: Günlük yaşamı sağlıklı sürdürmek Vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz etkilere karşı korumak, Yaşın ilerlemesi sonucu oluşan problemlerin önüne geçmek, Bağışıklık, sinir, dolaşım, solunum, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek, Yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle baş etmek, Kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşmak, konularındaki faydalarını kanıtlıyor.

Doktor Görüşleri;

dg1dg2
dg3dg5

dg6
milliyethaber hurriyetbugun reishimmSivilce; Sivilce ya da yaygın isimlendirilmesi ile ergenlik sivilcesi yağ üreten bezlerin uzun süren ve tekrarlayan iltihabi bir hastalığıdır. Deride siyah noktalar, kızarık sivilceler, bazen derin kist ve nodüller, tedavi edilmediğinde de izlerle kendini gösterir. Çoğunlukla ergenlik çağında başlar. Bununla beraber ergenlik çağına has değildir ve yirmili otuzlu yaşlarda da başlayabilir. Kadın ve erkekte eşit sıklıkta görülür. Bazen ergenlik çağından erişkine kadar uzun yıllar devam edebilir. Derinin yağlı bölgelerinde ortaya çıkar. Çoğunlukla yüz, boyun, sırt, göğüs, omuzlar ve bazen kalçalarda görülür. Tedavi ihmal edildiğinde iz kalır ve en çok yüz bölgesindeki izler estetik açıdan problem yaratır. Birden fazla faktörün biraraya gelmesiyle akne oluşur. Bunları başında kalıtım gelir. Diğer önemli faktör hormonal uyarıdır. Bir kez yağ bezinin boyun kısmı tıkanıp genişlemiş siyah nokta (komedon) oluştuktan sonra, propionibacterium acnes adı verilen ve normal şartlarda derimizde bizimle dost olarak yaşayan, az sayıdaki bakteri çoğalma fırsatı bulur ve aknenin artmasına katkı yapar. Akne bulaşıcı değildir. Hormonların etkisi hariç tutulursa herhangi bir iç organ hastalığının belirtisi de değildir. Hormonal etki yumurtalık ve böbreküstü bezlerinden salgılanan androjen grubu hormonlar tarafından oluşturulur. Kan androjen hormon düzeyleri normal olsa da bu hormonlara deri duyarlılığı söz konusu olabilir ve yine akne oluşabilir. Kan androjen düzeyleri yüksekse bunun ayrıca araştırılması ve tedavisi gerekir. Kan hormon düzeyinin yüksekliği çoğunlukla tedaviye dirençli ve şiddetli akne meydana getirir ve bazen kıllanma ve saç dökülmesi gibi ek belirtiler de verir. diabethastasi

Diabet hastalığına etkileri;

Dr.Soner Dileklen: İç Hastalıkları Uzmanı Acıbadem Hastanesi Kırmızı Reishi Mantarı | Diabet Hastalığında Reishi’nin etkileri.. Kırmızı Reishi Mantarı İnsulin duyarlılığını artırıyor ve kullanılan İnsulin miktarını azaltmada etkili oluyor! Diyabet ve Kırmızı Reishi mantarı ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Acıbadem Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen Kırmızı Reishi mantarının diyabet tedavisinde kullanılışını anlattı:

Diyabet tedavisinde ilaçların yanı sıra hastalarına bitkisel tedaviler de önerdiklerini söyleyen Dr.Soner Dileklen, kendi yaptıkları, Mayıs 2009′da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Kırmızı Reishi Mantarı’nın kan şekerini düşürücü etkisi olduğunun saptandığını ifade etti. Dr. Dileklen, Kırmızı Reishi mantarının Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğunu belirterek, “Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar, Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insulin miktarını azaltmada etkilidir.” dedi. Yapılan bilimsel çalışmalarda Kırmızı Reishi mantarının hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir. Kırmızı Reishi Mantarı ve diyabete etkileri üzerine bir araştırma yapan Uz.Dr.Soner Dileklen, çalışmasının sonuçlarını dergimize anlattı: Bilimsel çalışmalarda Kırmızı Reishi Mantarının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu saptanmıştır. Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğu ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Mayıs 2009’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı | İnsülin duyarlılığını ayarlar

Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar. Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insülin miktarını azaltmada etkilidir. Bu etkinin derecesi, kişinin diyabet hastası olduğu süreye bağlıdır; diyabet hastası olarak geçen süre uzadıkça etki azalmaktadır. Özellikle hastalığın yeni olduğu dönemlerde ve 2 yıla kadar olan sürede daha etkili olabilir. İnsülin kullanmayan hastalarda daha çabuk ve daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Buradan Tip 2 diyabet hastalarında etkinliği daha fazla göreceğimiz anlamı çıkarılabilir. Kırmızı Reishi Mantarı kullanımı ile diyabete bağlı yan etkilerin yaşanmadığı gözlenmiştir. Kandaki şeker seviyesinin düşürülmesindeki etkiyi, Kırmızı Reishi mantarındaki polisakkaritler ve Ganoderan B, C ve D maddeleri sağlar. Bu maddelerin etkisinin, kan şekerlerini vücudun kendi dokuları tarafından daha iyi kullanılır hale getirilmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu etki sayesinde kan şekeri organsal ve hücresel kullanımı artarak düşmeye başlamaktadır. Japonya Kinki Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan çalışmada Kırmızı Reishi mantarının insülin direncini azaltıcı etkilerinin yanı sıra, pankreasın yeniden yapılandırmaya başlamasında da etkili olabildiği ve Reishi kullanımı ile diyabete bağlı yan etkilerin yaşanmadığı gözlenmiştir.

Kırmızı Reishi Mantarı | Tip 2 diyabet hastalarımızda bir çalışma yaptık:

Reishi Mantarı kullanan grupta HbA1c %1, açlık kan şekeri %12, tokluk kan şekeri %15 azalma, HDL oranında %33 artma saptandı. Bu çalışmalar ışığında kendi Tip 2 diyabet hastalarımızda Reishi mantarı etkileri görmek amaçlı bir çalışma planladık. Bu çalışmada Tip 2 diyabetli genelde şeker regülasyonları düzenli giden 42 vaka alındı. 20 vaka da ilaç verilmeden kontrol grubuna alındı. Bu çalışmada 6. Hafta sonunda şeker kolestrol HbA1c oranları incelendi. 6 hafta sonunda Reishi Mantarı kullanan grupta HbA1c %1, açlık kan şekeri %12, tokluk kan şekeri %15 azalma saptadık. Bunun dışında en enteresan sonuç HDL oranında %33 artma saptandı. Bu çalışma küçük ölçekli ancak ileriye ışık tutabilecek bir çaılşmadır. Bu ürün ile çalışmaların daha fazla hasta ile daha farklı paramatrelerle incelenmesi sonuçlarının daha güvenilir olması açısından önemlidir. “Uzakdoğu’nun yanısıra artık Avrupa ve Amerika’nın önemli üniversitelerinde yapılan araştırmalarda çok olumlu sonuçlar alındı. Reishi mantarı birçok kanser tedavilerinde kullanılmaya başlanmış.” Kırmızı Reishi Mantarı | Bağışıklık Sistemi… “Kırmızı Reishi Mantarının en büyük özelliği Bağışıklı Sistemi üzerinde ciddi katkılar yapması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi.” “Kanserden tutun, gribal hastalıklar, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın temelinde bağışıklık sistemindeki bozuklukluklar yatıyor. Bilimin ileride amacı da bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadele etmektir.

Kırmızı Reishi Mantarı | Etkileri Ne Kadar Sürede Görülüyor?

“Kırmızı Reishi mantarıyla ilgili biz de araştırmalara başladık, hastalarımızda da denedik. 15 gün içinde etkileri görülüyor ve 2 ay içinde de kişiler kendileri çok daha olumlu ve iyi hissettiklerini bize belirtiyorlar.” “Normal bir tedavi gören bir kişi Reishi mantarını içip de ilaçlarını bırakacak diye birşey yok, bu tedaviler destek tedavileridir ve normal tedavileriyle birlikte kullanılır.” “Yapılan araştırmaları incelediğimizde; Kemoterapi tedavisi gören hastaları çok sıkıntıya sokan yan etkilerinde %40-50 gibi çok ciddi oranlarda azaldığını gördük. Şeker hastalarında şeker oranlarının tedavileriyle beraber %30-40 azaldığını görüyoruz. Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalarında karaciğer enzimlerinin düştüğünü görüyoruz. Kan sulandırıcı etkisi kalp hastalarında çok önemli etkiler gösteriyor.”   prostat

Prostat ı Reishi ile koruyun; Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez (Üroloji Uzmanı) Prostat; her erkekte doğuştan itibaren bulunan bir organdır. Mesane altında bulunan ve idrar yolunu çepeçevre saran bir salgı bezidir. Görevi, meni sıvısını oluşturmaktır. Ergenlikle beraber gelişir ve çalışmaya başlar. Boşalma esnasında idrar yoluna verilen prostat sıvısı, testislerden gelen sperm hücreleri ile karışarak meni halinde dışarı atılır. Prostat, üreme işlevinde görev alan önemli bir organdır. Prostatın diğer organlarda da olduğu gibi birçok hastalığı vardır. En sık görülen hastalıkları genç erkeklerde prostat iltihabı (prostatit), 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ise iyi huylu prostat büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi = BPH) ve prostat kanseridir. 40 yaşın üzerindeki erkeklerde vücudun hormonal dengesinin değişmesi sonucu prostat bezi içinde adenom denilen iyi huylu bir ur oluşur ve gittikçe büyür. Büyüme hızı oldukça yavaş olup, her erkekte farklıdır. Salgı yapan prostat dokusu azalır ve prostat hacmi artar. Bunun sonucu olarak; hem meni miktarı azalır, hem de prostatın içinden geçip dışarı açılan uretra, büyüyen prostatın yaptığı baskı ile daralır ve idrar yapmada zorluk ortaya çıkar. Mesane de yukarı kaldırıldığı için tam boşaltılamaz, idrar yapma sonrası içinde idrar kalır. İyi huylu prostat büyümesi; 40 yaşın üzerinde gittikçe artan oranlarda görülür. 80 yaşın üzerindeki erkeklerde görülme sıklığı yüzde 80’i bulur. Bu arada, prostat kanseri görülme sıklığı da gittikçe artar. Bu nedenle, 40 yaşından itibaren her erkeğin senede bir defa, şikayeti olmasa bile, ürolojik muayene yaptırması gerekir. “Yaşı 40’ı geçen her erkeğin korkulu rüyası olan prostat büyümesine karşı her yıl mutlaka düzenli olarak doktor kontrolü yaptırılması gerekir! Soğuktan çok iyi korunun. Vücudunuzun özellikle belden aşağı olan kısmını daima sıcak tutun. Soğuk zemine basmayın, soğuk yere oturmayın. Klimada ve rüzgarda durmayın. Islak mayoyla kalmayın. Hamam, sauna ve kaplıcalardan yararlanın. Sağlıklı beslenin; domates, nar, brokoli, kabak çekirdeği, diğer kuru yemişler, taze meyve ve sebzelerden yiyin. En önemlisi de 6 ayda bir doktor kontrolüne gidin!

Prostatı Ciddiye Alın | Reishi Mantarı ile Korunun; Kırmızı Reishi Mantarının prostat(BPH) ve prostat kanseri yönünden koruyucu ve tedaviyi destekleyici etkileri yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Prostat Specific Antigen (PSA) seviyesinde 1 aylık kullanım sonunda belirgin düşüşlere neden olur. Normal tedavilerde bu etki antibiyotikler ile sağlanmaktadır, ancak antibiyotiklerin yan etkilerine karşın Kırmızı Reishi Mantarıbu işlevi yan etkisi olmaksızın yerine getirebilmektedir.

Reishi Mantarı Prostat Riskini Azaltıyor; Özellikle ailesinde prostat kanseri bulunan erkeklerin, genç yaştan itibaren kırmızıReishi mantarını kullanmaları durumunda bu riske karşı koruma sağlar.   Prof. Dr. Ahmet Aydın ( İstanbul Üni. Cerrahpaşa Tıp Fak.) Reishi Mantarı | Son yıllarda birçok hastalığın destek tedavisinde kullanılan Kırmızı Reishi Mantarı’nın kanserdeki tedavi edici ve koruyucu özellikleri nelerdir? Kırmızı Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) çeşitli hastalıkların tedavisinde en çok kullanılan mantardır ve hastalıkların tedavisinde rol oyanayan birçok mekanizması vardır. Bu özellikleri büyük ölçüde polisakkaritlerden çok zengin olmasına bağlıdır. Mantarın yaklaşık %40’ı beta glukandır. Triterpenoidlerden de oldukça zengindir. Kırmızı Reishi Mantarı aşağıdaki özellikleri nedeni ile birçok hastalığın tedavisinde etkilidir.- Histamin salgısını azaltmak- Karaciğer koruyucusu- Tansiyonu düşürmek (ACE inhibisyonu)- Kolesterol sentezini azaltmak- İltihabı azaltmak- Apoptozu sağlamak- Antioksidan etki- Antimikrobik etki- Immün modülasyon- Sakinleştirici etki- Anti-kanser etki Bu hastalıkların başında alerji, karaciğer hastalıkları, hipertansiyon romatoid artit ve en önemlisi kanserler gelmektedir. Kırmızı Reishi Mantarı’na ‘Ölümsüzlük Mantarı’ diyenler de vardır.

Kanser ve Reishi Mantarı | Kanserin yaygınlaşması ile birlikte insanlar doğal destek tedavilere ve de Kırmızı Reishi Mantarı’na yöneldi.

Neden? Kanser tedavisinde en çok kullanılan mantar Kırmızı Reishi Mantarı’dır. Kırmızı Reishi Mantarı’nın kansere karşı etkisi kanser hücrelerine karşı toksik olmasına, iltihap azaltıcı etkisine ve immün modülatör etkisine bağlanmaktadır. En çok etkili olduğu kanserlerin başında meme, prostat ve akciğer kanserleri gelmektedir.

Kanser ve Reishi Mantarı | Kemoterapi ve radyoterapi süresinde Kırmızı Reishi Mantarı kullanılabilir mi?

Kırmızı Reishi Mantarı’nın kanser tedavisine destekleyici olduğu, kemoterapinin yan etkilerini azalttığı yönünde bilimsel araştırma sonuçları var. Ben de bu görüşü paylaşıyorum ve hastalarıma öneriyorum.

Kanser ve Reishi Mantarı | Kanserden korunmak için nelere dikkat edelim?

Günlük hayatımızda bazı tedbirler alırsak kanserlerin en az üçte ikisi önlenebilir: Un ve şekerden kaçınarak insülin direncini yenin. Hiçbir şekilde tatlandırıcı ve tatlandırıcı içeren ‘light’ hafif yiyecek ve içecek tüketmeyin. Katkı maddesi ilave edilmiş, paketlenmiş gıdaları yemeyin. Bol taze sebze ve meyve yiyin. Yeterli omega-3 alın. Ayçiçeği, mısır, kanola, soya, pamuk ve margarin gibi yağları diyetinizden çıkartın. Bunların yerine zeytinyağı ve doğal hayvani yağları (tereyağı, kaymak, iç yağı ve kuyruk yağı) yiyin. Kefir, ekşiyebilen yoğurt, turşu, sirke, nar ekşisi ve boza gibi probiyotiklerden zengin gıdalarla beslenin. Bu gıdaların fabrikasyon değil, doğal yöntemlerle üretilmiş olmasına özen gösterin. Özgür dolaşan hayvanların etini ve yumurtasını yiyin. Pastörize sütlerden mümkün olduğunca kaçının. Kutu sütü tüketmeyin. Mümkünse mandıra sütü kullanın. Süt yerine süt ürünlerini (yoğurt, peynir) tercih edin. Günde iki diş sarımsak ve/veya 1 baş kuru soğan tüketin. Günde 1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozu tüketin. Yeşil ve siyah çay tüketin (şekersiz). Stresten uzak durun. İyi uyuyun. Çevresel toksin ve sigaradan uzak durun. D vitamini düzeylerinizi yükseltmek için dengeli bir şekilde güneşlenin ya da D vitamini takviyesi alın. Yeteri derecede egzersiz yapın. Aşırı alkol kullanmayın. İşlenmiş soya ürünü yemeyin. Yemekleri geleneksel yöntemler (buğulama, buharda pişirme) ile pişirin. Turbo fırınlar da kullanılabilir. Hızlı pişirme yöntemleri (mikrodalga gibi) besin kayıplarına yol açar; ayrıca kanserojen olabilirler. Daha çok toprak (güveç), cam ya da kalaylı bakır kapları tercih edin. Emaye ve çelik tencere daha sonraki tercihlerdir. Teflon ve alüminyumu ise kesinlikle kullanmayın. Yemeklerinizi ve içeceklerinizi plastik kaplarda muhafaza etmeyin.

Neden özellikle Kırmızı Reishi?

Reishi, Shiitake, Maitake, cordyceps gibi mantarlar günümüz global sağlık katkıları pazarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kırmızı Reishi mantarını öne çıkaran ve özel kılan, yüzyıllardır kullanılmasına neden olan ve yapılan bilimsel çalışmalar ile de kanıtlanan etkileriyle sağlığımız bakımından olan önemidir.​ Latince ismi Ganoderma olan Reishi mantarının birçok çeşidi vardır; kırmızı, siyah, mavi, beyaz,sarı ve mor Reishi en çok bilinen ve üzerinde detaylı araştırmalar yapılan çeşitleridir. Bu altı çeşitten Ganoderma lucidum (Kırmızı Reishi) ve Ganoderma sinensis (siyah reishi) faydaları nedeni ile kullanılan ve genel olarak ‘reishi mantarı ‘olarak bilinen mantarlardır. Siyah Reishi doğada kolay bulunabilen bir çeşittir ve ‘yabani’ Reishi kullanıldığı belirtilen ürünlerde bulunan çeşit genellikle budur. Oysa Kırmızı Reishi doğada çok nadir bulunan bir mantar olduğu için ancak son yıllarda üretimi başarıldıktan sonra yaygın olarak üretilmesiyle genel tüketime sunulabilmiştir. Sahip olduğu özellikler ve etkileri nedeni öne çıkan Kırmızı reishi , tüketimi gün geçtikçe yaygınlaşan ve önemini koruyan bir mantardır. KırmızıMantarını özel kılan, yapılan birçok bilimsel araştırma ile ortaya konan içeriğindeki bioaktif maddelerdir. Reishi mantarında bulunan en önemli bioaktif maddelerden polisakkaritlerin , kırmızı Reishi mantarında yüksek miktarda ve özel bir kombinasyonda bulunduğu kanıtlanmıştır. Sadece Kırmızı Reishi mantarında bulunan ve mantara karakteristik buruk (bitter) tadı veren triterpenlerin (ganoderik asitler), araştırmalar sonucunda belirlenen birçok farklı yararları bu mantarı özel yapan diğer önemli bir özelliktir. İçeriğindeki organik Germanyum Elementi, lanostan, sterol, adenosin, canthaxanthin, pantothenic asit, lucidenik ve lineloik asitler gibi bioaktif maddeler de Kırmızı Reishi mantarına farklı özellikler kazandırmaktadır.

Reishi Mantarı Reishi mantarının yan etkileri var mı?

Reishi mantarının yan etkileri yoktur. Klasik literatürde Reishi , süperior (üstün) bitki olarak sınıflandırılmaktadır; bu sınıftaki bitkilerin toksik olmadıkları, büyük miktarlarda ve uzun süreli olarak kullanıldıklarında dahi herhangi bir yan etkileri olmadığı ifade edilmektedir. 2000 yılı aşkın süredir kullanılmasına rağmen literatürde ve klinik çalışmalarda hiçbir yan etkisi rapor edilmemiştir. Buna karşın bazı hassas bünyelerde, Reishi mantarı kullanılmaya ilk başladığında, vücuttaki toksinlerin atılmasından kaynaklanan hafif mide bulantısı, baş dönmesi, eklem ağrısı ve deri döküntüsü gibi semptomlar görülebilir. Bu etkiler, günümüz hazır gıdalarında yoğun miktarda bulunan toksik maddelerin atılmasından ve metabolizmanın hızlandırılmış faaliyetinden kaynaklanmaktadır ve asıl önemlisi Kırmızı Reishinin etkisini göstermeye başladığının kanıtıdır. Kısa süreli kullanım sonunda bu etkiler de kaybolmaktadır. Kırmızı Reishi mantarı ile birlikte tüketilecek C vitamini (taze sebze ve meyveler), bu etkilerin görülmesini önlediği gibi, mantardaki yararlı maddelerin vücudumuzdaki emilimini de kolaylaştırmaktadır.

Bağışıklık sistemine etkileri; ‘Bağışıklık sistemi hastalıklarla mücadelede çok önemlidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan Reishi mantarı içerir.Ganoderma lucidum bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı %100 doğal bir üründür.​ immun Sistem (Bağışıklık Sistemi) mikrop, kanser hücreleri ve diğer zararlı yabancı maddelere karşı vücudumuzu koruyan en önemli savunma sistemidir. Bağışıklık sistemi değişik nedenlere bağlı olarak zayıfladığı zaman başta kanser olmak üzere birçok hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Kanser gibi hücreler, mikroplar (virüs, bakteri, mantar), zehirli maddeler, kimyasallar, ilaçlar ve diken, kıymık gibi yabancı cisimlerin yüzeyinde bulunan antijen olar ak isimlendirilen büyük moleküller İmmun Sistemimiz tarafından tanınır ve yok edilir. İmmun sistem kendi hücrelerimiz-deki normal antijenleri tanır ve onlara karşı reaksiyon göstermez. İmmun Sistemde zayıflık olduğu zaman kansere dönüşebilecek hücreler tanınmaz ve yok edilemez. Günümüzde kansere karşı korunma ve tedavideen önemli yaklaşımlardan birisi İmmun Sistemin kuvvetlendirilmesidir. Böylece vücutta zararlı maddeler ve anormal hücreler tanınarak hastalığa neden olmadan yok edilir. Günümüzde kanserli hastaların beslenme, egzersiz ve psikolojik durumunun bağışıklık sistemini etkilediği iyi bilinmektedir.

Bu konuda bilimsel kanıtlar son yıllarda giderek artmaktadır. Kanser hücreleri bağışıklık sisteminden kaçabilmekte, ayrıca bağışıklık sistemini baskı altında tutabilmektedir. Yapılan çalışmalarda bağışıklık sistemi hücre fonksiyonunun kanserli hastalarda yaşam süresini etkilediği, bağışıklık sistemi hücre fonksiyonları iyi olan hastalarda tedavi sonuçlarının ve yaşam süresinin daha iyi olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle kansere yakalanma riskinin azaltılmasında ve kanser tedavisinin başarı şansının arttırılmasında bağışıklık sisteminin desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kanser tedavisi için uygulanan kemoterapi ve radyoterapinin bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etkileri olabilmektedir. Günümüzde koruyucu ve tedavi edici hizmetler verilirken bu konu göz ardı edilmekte, gereken önem verilmemektedir. İmmun Sistemin desteklenmesi için dünyada birçok doktor bilimsel çalışmalara ve gözlemlerine dayanarak reishi mantarı, çinko, selenyum ve B vitamin kompleksi gibi ürünleri kullanmakta ve önermektedirler. Bu ürünlerin ayrı ayrı alınmaları hem maliyet hem de alım zorluğuna neden olmaktadır.Ganoderma lucidum(reishimantarı)uygun doz formülasyonu ile bu zorlukların üstesinden gelebilecek şekilde geliştirilmiş destekleyici ürün olup dünyada tektir. İçindeki ürünlerin birlikte alınmasıyla İmmun Sistemin daha kuvvetli uyarılarak işlevini arttırabileceği düşünülmektedir.

Ganoderma lucidum(reishi mantarı) Kullanım Amacı; Bağışıklık(inmum) sisteminin uyarılması Çeşitli kanser türlerinin tedavisi Kemoterapi ve radyoterapinin etkisinin arttırılması Kanser tedavilerinin yan etkilerinin azaltılması Grip gibi mikrobik hastalıkların engellenmesi ve tedavisi Şeker hastalığı Yüksek tansiyon Karaciğer iltihabının (hepatit) tedavisi Alerjik hastalıklar Antioksidan Yaşlanmanın yavaşlatılması Kan yağlarının yüksekliği Damar sertliğinin engellenmesi ve tedavisi Romatizmal hastalıklar AIDS gibi hastalıkların tedavisi ve hastalıklardan korunmada yardımcı olarak kullanılır.

KAYNAKLAR:

Liu J, Kurashiki K, Shimizu K, Kondo R (December 2006). “Structure-activity relationship for inhibition of 5alpha-reductase by triterpenoids isolated from Ganoderma lucidum”. Bioorg. Med. Chem. 14 (24): 8654–60. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica, Third Edition by Dan Bensky, Steven Clavey, Erich Stoger, and Andrew Gamble (2004) Zhao S, Ye G, Fu G, Cheng JX, Yang BB, Peng C.,”Ganoderma lucidum exerts anti-tumor effects on ovarian cancer cells and enhances their sensitivity to cisplatin.” Int J Oncol. 2011 Mar 8; Lee, SS., Chen, FD., Chang, SC., et al. (1984). In vivo anti-tumor effects of crude extracts from the mycelium of Ganoderma lucidum. J. of Chinese Oncology Society 5(3): 22-28. Suga, T.; Shiio, T.; Maeda, YY.; Chihara, G. (1994). “Anti tumor activity of lenytinan in murine syngeneic and autochthonous hosts and its suppressive effect on 3 methylcholanthrene induced carcinogenesis”. Cancer Res. 44: 5132. Li YQ, Wang SF (2006). “Anti-hepatitis B activities of ganoderic acid from Ganoderma lucidum”. Biotechnol. Lett. 28 (11): 837–841. Hajjaj H, Macé C, Roberts M, Niederberger P, Fay LB (July 2005). “Effect of 26-oxygenosterols from Ganoderma lucidum and their activity as cholesterol synthesis inhibitors”. Appl. Environ. Microbiol. 71 (7): 3653–8. Wang H, Ng TB (January 2006). “Ganodermin, an antifungal protein from fruiting bodies of the medicinal mushroom Ganoderma lucidum”. Peptides 27 (1): 27–30.

 

  Yaşlılığa etkileri​; Ganoderma lucidum polisakkarit ve polipeptitleri aşağıdaki mekanizmalarla yaşlanmayı yüksek düzeyde yavaşlatır.​ a-Bağışıklık sistemini güçlendirip düzenlemek suretiyle; böyle bir güçlendirme yeni yetişkin insan da olduğu kadar ileri yaşlardaki insanlarda da çok başarılı bir şekilde gözlenmektedir. Özellikle gençlerde Ganoderma lucidum etkinliğiyle sağlıklı ve optimal bir gelişim bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir. b-Nükleik asit ve proteinlerin sentezlenmesini optimize eder. Araştırmalar göstermiştir ki kişinin yaşı fazla önemli olmaksızın nükleik asit ve proteinlerin optimize edilmiş senteziyle özellikle kanda, karaciğer ve kemik iliğinde yüksek hücre konsantrasyonlarına ulaşılmaktadır. Bu da yaşlanmanın en önemli engelleyicisidir. Gözlenmiştir ki ganodermanın yaşlanmayı geciktirme etkisi sadece yetişkinlerde değil gençlerde de aynı şekilde gerçekleşmiştir. c-Serbest radikaller üzerine etkisi; yaşlılığa neden olan etkenlerden birisi vücuttaki hücrenin kendi antioksidan bileşiklerinde azalma meydana gelmesi veya SOD gibi antioksidan benzeri bileşiklerde azalma ortaya çıkmasıdır.

Bu tip antioksidanlar vücudu serbest radikallerin sebep olduğu hasarlardan korumada mutlak gerekmektedir. G. Lucidum polisakkaritleri SOD ye çok benzer özel bileşikler şeklinde serbest radikalleri yok ederek ve yağların aşırı oksidasyonunu durdurarak vücudun hasar görmesini engellemektedir. Bu tip aktiviteler hücreleri korur ve onların yaşlanmasını geciktirir. d-Ganoderma lucidum polisakkaritleri hücrenin çekirdeğinden DNA sentezini arttırarak hücre bölünmesini teşvik eder ve endirekt olarak bu yolla da yaşlanmayı yavaşlatmış olur. Hamile ve emziren bayanların, kalp rahatsızlığı olanların, reçeteli ilaç kullananların doktorlarına danışarak kullanmaları tavsiye edilmektedir. Buna karşın bazı hassas bünyelerde, Reishi Mantarı kullanılmaya ilk başladığında, vucuttaki toksinlerin atılmasından kaynaklanan hafif mide bulantısı, baş dönmesi semptomları görülebilir. Bu etkiler, günümüz hazır gıdalarında bulunan toksin maddelerin atılmasından ve metabolizmanın hızlandırılmış faaliyetinden kaynaklanmaktadır. Asıl önemlisi Reishi mantarının tıbbi etkisini görülmeye başladığının kanıtıdır. Kısa süre sonra bu etkilerde kaybolmaktadır. Ciddi akne durumlarında geçici reaksiyona hazır olun. Aşırı toksinlerin ciltten temizlenmesi başta çok akneye neden olabilir. Temizlenme işlemi tamamlandığında akneler otomatik olarak azalır. Bu normal bir süreçtir. Reishi mantarının yan etkileri arasında, ağız ve boğaz kuruluğundan, hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarından; ve burun kaşıntısından söz edebilmek mümkündür. Reishi mantarının yan etkilerinden en az düzeyde etkilenmek için, ilaç kullanımı ile reishi mantarı kullanımı sırasında doktor onayı alınması önerilmektedir. Reishi mantarının faydaları arasında yer alan tansiyonu düşürme etkisi, düşük tansiyon etkisi, düşük tansiyon hastaları için doktor kontrolünde alınmalıdır. Reishi mantarının yan etkileri karşı karşıya kalmamak için hamileler, emziren anneler, çocuklar, organ nakli olanlar,reishi mantarını mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır.

doktorBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>